• Haberler

  • 03 Haziran 2013

MÜSİAD SAMSUN ŞUBESİ GELENEKSEL İFTAR PROGRAMI

MÜSİAD Samsun Şubesi Geleneksel iftar Programımız 17.07.2013 Çarşamba günü Grand De Luxe Amisos Otel’de gerçekleşti. MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir, Samsun İl Müftüsü Hayrettin Öztürk, MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Erkan Malkoç ile iş ve siyaset dünyasından çok sayıda kişinin katıldığı iftar yemeği sonrası İl Müftüsü Hayrettin Öztürk’ün yemek duası ve Kuranı Kerim okunması akabinde sinevizyon gösterisi ile İftar Prrogramı devam etti..

ilk olarak konuşan MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Erkan Malkoç MÜSİAD’ın artık dünya ölçeğinde bir işadamları derneği olduğunu belirterek , “Kurulu bulunduğu her şehirde şehrin ekonomisine, sosyal hayatına, sivil toplum yaşamına pozitif katkı sağlamayı ilke edinmiş MÜSİAD, artık dünya ölçeğinde bir işadamı derneği olduğunun altını çizdi. "Bu sonuca ulaşmamızda öncelikle Genel Başkanımız Nail Olpak’ın büyük payı vardır. Son dönemlerde yaşadığımız olumsuz hadiseler her ne kadar can sıkıcı bir durumda ilerlemişse de vatandaşlarımızın sağ duyusu sayesinde büyümeden önlenmiştir. MÜSİAD yeniden Büyük Türkiye sevdasına gönül vermiş işadamlarımızın bayraklaştığı buluşma noktasıdır" ifadelerinde bulundu. İçinde bulunduğumuz Ramazan Ayı’nın ülkemizde, Mısır ve Suriye’de meydana gelen huzur bozucu eylemlerin son bulmasına vesile olmasını temenni dileklerinde bulunan MÜSİAD Samsun Şubesi Başkanı Erkan Malkoç katılımlarından dolayı başta Genel Başkanımız Nail Olpak olmak üzere eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Ak Parti Milletvekili Mustafa Demir, MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Necmettin Öztürk, Turgut Al, Bilgi Teknolojileri Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Bekir Sami Nalbantoğlu, Sağlık Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Öngül ,Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, İl Müftüsü Yard. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk ile tüm üyelerimiz ve ailelerine teşekkürlerini bildirerek konuşmalarına son verdi.

MÜSİAD’ın yurt içinde 66, yurtdışında ise 143 noktaya varan temsilcilikleri olduğunu belirten MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, “Geçen hafta genel merkezimizde Sayın Başbakanımızın katılımıyla 2500 dostumuzla bir aradaydık. Maalesef Ramazan’a İslam coğrafyasının içinde bulunduğu buruk bir tatla giriyoruz. Mısır’dan bizim almamız gereken en önemli ders, çağdaş batının kendi menfaatleri ile çakıştığı zaman bazı değerleri nasıl rahatlıkla bir kenara ittiğini görmemizdir. İnşallah Mısır’da da çok kısa sürede huzur ve sükunetin sağlanmasını temenni ediyoruz. Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntılar aslında bir bakıma büyümemizin karşılığındadır.” diye belirtti.
Geçtiğimiz Mayıs ayının ekonomik başarı anlamında Türkiye’nin tarihinde uzunca bir süre bulunamayacak bir ay olduğunu söyleyen Başkan Olpak, “Mayıs ayı içerisinde biz 2. Kredi Derecelendirme Kuruluşu’ndan da not alarak yurtdışından uzun vadeli fonların gelmesinin yolunu açtık. 3. köprü ve 22 milyar Euro'luk 3. havayolu ihalesi ile 20 milyar dolarlık Sinop’ta kurulacak nükleer santralin anlaşmasını imzaladık. Bu anlaşmadaki en önemli husus 20 milyar dolarlık anlaşmada Japonlar bizden hazine garantisi istemedi. Yani Türkiye ve projesine o kadar güvenmişlerdi ki eskiden çok daha küçük rakamlara hazine garantisi istenirken 20 milyar dolarlık projede böyle bir talepte bulunmadılar. Mayıs’ın bir başka özelliği ise IMF’ye borcumuzun ödenmesidir. Mayıs ayı gerçekten bizim için oldukça önemli bir dönemdi.“ ifadelerini kullandı.

Mayıs ayı sonrasında yaşanan dönemde Türkiye’nin bir testten geçtiğini ifade eden MÜSİAD Genel Başkanı Olpak, “Son 10 yıllık süreçte dış ticaret yapan firma sayısını Samsun kendi içerisinde 2 kat artırmış. Dış ticaretini ise 12 kat artırmıştır. Dış ticarette Samsun’un Türkiye içerisinde aldığı pay ise 3 kat artmıştır. Bütün bunlar oldukça olumlu ama Samsun’un genelinde baktığımız yeterli değildir. Eminim bu birlikteliğin bu oluşuma ciddi kaygıları olmuştur. ” şeklinde konuştu.

Genel Başkan Nail Olpak Samsun Şubemizin değerli Başkanı Erkan Malkoç ve üyelerine de, bu güzel sofra için teşekkür sunarken," yaklaşan Ramazan Bayramımızı şimdiden tebrik ediyor, dünyanın her köşesinde zor günler geçiren Müslüman kardeşlerimize sabır, metanet ve nusret diliyor, bu bereketli iftar soframızı şereflendirmenizden dolayı, şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına şükran ve saygılarımızı sunuyorum" diyerek sozlerine son verdi.